Jesteś tutaj: Ratuj Szkoły Listy i opinie
Listy i opinie


Stanowisko FAOW, 9.02.2009

 

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich od lat wspiera lokalne inicjatywy rodziców i mieszkańców wsi, którzy podejmują trud powołania stowarzyszenia wiejskiego celem uratowania szkoły. Jako platforma organizacji działających na wsi szczególnie doceniamy wszelkie oddolne inicjatywy wiejskie, które zapobiegają degradacji wsi i małych miejscowości. Kilka stowarzyszeń wiejskich prowadzących małe szkoły lub przedszkola to organizacje członkowskie  FAOW, przede wszystkim jednak od samego początku współpracujemy i wspieramy działania  Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Pragniemy z całej mocy potwierdzić słuszność postulatów przedkładanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych w ramach jej stanowiska wobec projektu zmian w ustawie o systemie oświaty.

Więcej…
 
Listy: Małgorzata Lewandowska, 8.02.2009

 

Apeluję do mieszkańców wsi: organizujcie się, nie czekajcie aż wasz samorząd zlikwiduje wam szkołę lub odda nie wiadomo komu, nie liczcie na to, że jakoś to będzie – najlepiej liczcie na siebie, to dobrze na tym wyjdziecie.

Więcej…
 
Listy: Prof. Andrzej Janowski, 4.02.2009

 

Całkowicie popieram starania podejmowane przez Federację Inicjatyw Oświatowych na rzecz ochrony małych szkół, szczególnie na terenach wiejskich. Jako były wiceminister edukacji w rządach premiera Mazowieckiego i Bieleckiego jestem głęboko przekonany, że małe szkoły są ważne, bo otwierają przed dziećmi liczne szanse rozwojowe, a poza tym  mobilizują wielu nauczycieli i rodziców do ich wspierania i ochrony.

Więcej…
 
Listy: Małgorzata Leszczyńska, 3.02.2009

 

Jako ewaluatorka projektów edukacyjnych miałam niejednokrotnie możliwość kontaktu z małymi szkołami i środowiskami, w których są, dlatego wiem, że to jest bardzo ważne, by one przetrwały i tworzyły silna lokalną społeczność a przyszłych obywateli świadomych swoich korzeni. Popieram!

Małgorzata Leszczyńska, Warszawa, 3.02.2009

 
Listy: Krystyna Borkowska, 30.01.2009

 

Jestem dyrektorem tzw. "małej szkoły" prowadzonej przez stowarzyszenie. Funkcjonujemy od 1.09.2003 r. Nasza decyzja o powołaniu szkoły była bardzo trafna, choć mieliśmy wiele obaw i niepewności. Dzięki temu nasze dzieci mają placówkę na miejscu, która z roku na rok rozkwita i pięknieje. Gorąco popieramy wszelkie poczynania pani Aliny Kozińskiej, gdyż służą one ratowaniu małych szkół. Tak trzymać!

Krystyna Borkowska, Kadłub Turawski, 30.01.2009

 
Listy: Prof. Łukasz Turski, 23.01.2009

 

Zmieniacie edukację? Rozmawiajcie z nami. Bo wyjdzie wam Park Jurajski

List prof. dr. hab. Łukasza A. Turskiego w związku z przygotowanym pakietem zmian w regulacjach prawnych naszego systemu edukacji narodowej

Opublikowany w czwartkowym numerze "Gazety" wywiad z panią Aliną Kozińską-Bałdygą dotyczący kolejnego pakietu zmian w regulacjach prawnych naszego systemu edukacji narodowej skłania mnie do publicznego postawienia pytania: Jaki jest cel przeprowadzanych obecnie zmian w strukturze szkolnictwa powszechnego łącznie z chaotycznymi działaniami dotyczącym przedszkoli i ustalania dolnej granicy wieku szkolnego?

Więcej…
 
Walka mieszkańców wsi o szkołę w Lipnicy

 

Trudne sprawy: Lipnica - pobierz plik pdf (87 KB) Trudne sprawy: Lipnica - pobierz plik Word (117 KB) Lipnica, 27 stycznia 2009 r.

 

Szkoła Podstawowa w Lipnicy (gmina Dębowa Łąka, woj. kujawsko-pomorskie)spłonęła w noc sylwestrową 1978 r. Pogorzelisko zostało uporządkowane w czynie społecznym, z wykorzystaniem prywatnego sprzętu mieszkańców. Odbudowa szkoły odbyła się w dużej mierze rękami mieszkańców Lipnicy i sąsiednich wsi (Małego Pułkowa, Sokoligóry, Wielkiego Pułkowa), m.in. stolarkę okienną wykonał Tadeusz Zieliński, a hydraulikę Henryk Czubek. Już 1 września 1980 roku dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny w nowych budynkach (piętrowy budynek główny i dobudowana sala gimnastyczna). Po odbudowie, jako szkoła samorządowa, działała do sierpnia 2008 roku.

Więcej…