Jesteś tutaj: Ratuj Szkoły Deklaracja poparcia stanowiska FIO
Deklaracja poparcia stanowiska FIO

 

Popieram stanowisko Federacji Inicjatyw Oświatowych w sprawie nowelizacji Ustawy o systemie oświaty.


1. W sprawie przekazywania małych szkół samorządowych (do 70 uczniów) innym organom prowadzącym:

  • prawo dotyczące przejmowania szkół powinno chronić interesy rodziców i społeczności wiejskich, aby proces wyboru nowego organu prowadzącego był demokratyczny, przejrzysty i uwzględniał opinię zebrania wiejskiego;
  • mieszkańcy wsi powinni móc zrezygnować z organu prowadzącego, który się nie sprawdził.

 

2. W sprawie zakładania szkół w miejsce zlikwidowanych szkół samorządowych:

Prawo powinno gwarantować:

  • użyczenie budynku po zlikwidowanej szkole stowarzyszeniu rodziców, jeśli takie stowarzyszenie powstanie i będzie chciało utworzyć własną szkołę w miejsce zlikwidowanej placówki samorządowej;
  • przekazanie dotacji z gminy od dnia rozpoczęcia działalności szkoły (tak jak w przypadku szkół przekazanych), a nie dopiero od nowego roku budżetowego.

 

3. W sprawie proponowanej formy kontroli wykorzystania dotacji przez organy prowadzące szkoły inne niż samorząd:

Stowarzyszenie prowadzące szkołę powinno składać raz do roku sprawozdanie merytoryczne i finansowe z wykorzystania dotacji.

Forma i zakres kontroli szkoły i wykorzystania dotacji proponowanej w nowelizacji ustawy – w każdym czasie i w każdym zakresie, przez każdą osobę delegowaną przez gminę – może spowodować głęboką i niepotrzebną, a nawet destrukcyjną ingerencję w działalność szkoły i organu prowadzącego.

 

Lista sygnatariuszy

 

Jeśli chcieliby Państwo przekazać opinię lub stanowisko do publikacji albo poprosić o interwencję w sprawie zamykanej szkoły, prosimy o kontakt z Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Do góry | Wstecz