Jesteś tutaj: Ratuj Szkoły List FIO do Małych Szkół
List FIO do Małych Szkół

 

List FIO do Małych Szkół - pobierz plik pdf (102 KB) List FIO do Małych Szkół - pobierz plik Word (128 KB) Warszawa, 18 stycznia 2009 r.

Uwaga Małe Szkoły,
Uwaga samorządowe szkoły wiejskie zagrożone likwidacją,

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Dyrektorzy, Prezesi stowarzyszeń, Mieszkańcy wsi,
Wszyscy, dla których rozwój wsi i Polski jest ważny,

W Sejmie trwają prace nad zmianami zapisów ustawy o systemie oświaty. Federacja Inicjatyw Oświatowych stara się na nie wpływać, biorąc aktywny udział w pracach podkomisji i komisji. Chcemy zgłosić, poprzez posłów, poprawki do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W projekcie podjęto m.in. temat przekazywania szkół przez samorządy nowym organom prowadzącym. W propozycjach MEN znajdują się zapisy, które naszym zdaniem mogą okazać się niekorzystne dla Małych Szkół i niebezpieczne dla szkół samorządowych przygotowywanych do likwidacji lub przekazania (patrz str. 19, 20 w druku 1343).

Dotyczą one:

  • wykorzystania dotacji tylko na „wydatki bieżące” (szkoły publiczne – zmiana 33 s. 19, szkoły niepubliczne – zmiana 35 s. 20)
  • kontroli dotacji i szkoły przez urzędników gminnych (j.w.)
  • odstąpienia od opiniowania przez kuratora zamiaru likwidacji szkoły
  • trybu przekazywania szkoły, w którym pominięto informowanie rodziców o zamiarze przekazania szkoły i ich współudział w wyborze nowego organu prowadzącego (zmiana nr 4, s. 3 p. 5g i następne).

Federacja w konsultacji z kilkoma Małymi Szkołami przygotowała poprawki, które, poprzez posłów i senatorów, będzie się starała zgłosić. Prezentujemy te poprawki w wersji roboczej.

Jeśli macie Państwo do nich jakieś uwagi, prosimy, przyślijcie je pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Będziemy starali się je uwzględnić.

Na tym jednak nie koniec. Jeśli chcemy, aby zostały one wprowadzone, musimy się zorganizować i zachęcić posłów i senatorów do ich wprowadzenia, a następnie odpowiedniego głosowania. Aby nam się to udało, musimy się dobrze zorganizować i wspólnie działać.

Prosimy więc:

  1. Przeczytajcie uważnie materiały. Jeśli macie jakieś uwagi, prześlijcie je nam pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .  Jeśli akceptujecie wszystkie nasze propozycje, też napiszcie to w mailu.
  2. Prześlijcie otrzymane od nas materiały do innych osób, szkół, stowarzyszeń. Zadzwońcie do nich, aby się upewnić, że materiały do nich dotarły i zostały przeczytane.
  3. Prześlijcie do nas adresy mailowe i numery telefonów innych Małych Szkół i szkół samorządowych zagrożonych likwidacją, które są w Waszym sąsiedztwie. Razem stworzymy aktualną bazę danych.
  4. Śledźcie informacje, które będą się pojawiać na naszej stronie. Już niedługo zamieścimy tam m.in. list do posłów i dalsze instrukcje, co z nim robić. Będziemy też na tej stronie wymieniać się informacjami, pomysłami wspólnych działań.
  5. Regularnie sprawdzajcie Wasze internetowe skrzynki pocztowe! Kontakt mailowy jest najszybszy i najtańszy – umożliwi nam współpracę, budowanie lobby na rzecz Małych Szkół, wzajemne wsparcie.

Chcemy, aby zmiany w edukacji nie były polem walki politycznej. Chcemy, aby były wprowadzane ponad podziałami politycznymi dla dobra publicznego. Chcemy, aby troska o edukację młodego pokolenia połączyła w głosowaniu wszystkich posłów i senatorów, a w działaniu wszystkich obywateli.

Możemy to spowodować jedynie my, wolni obywatele, jeśli skorzystamy z naszych praw gwarantowanych w konstytucji i dobrze się zorganizujemy, aby wpływać na parlamentarzystów.

Organizujmy się!

 

Prezes Zarządu FIO
Alina Kozińska-Bałdyga

Wiceprezes Zarządu FIO
Elżbieta Tołwińska-Królikowska

Wiceprezes Zarządu FIO
Mikołaj Gassen-Piekarski

 

Do góry | Wstecz