Jesteś tutaj: Ratuj Szkoły Listy i opinie Listy: Prof. Andrzej Janowski, 4.02.2009
Listy: Prof. Andrzej Janowski, 4.02.2009

 

Całkowicie popieram starania podejmowane przez Federację Inicjatyw Oświatowych na rzecz ochrony małych szkół, szczególnie na terenach wiejskich. Jako były wiceminister edukacji w rządach premiera Mazowieckiego i Bieleckiego jestem głęboko przekonany, że małe szkoły są ważne, bo otwierają przed dziećmi liczne szanse rozwojowe, a poza tym  mobilizują wielu nauczycieli i rodziców do ich wspierania i ochrony.

Jest oczywiste, że ruch popierania małych szkół odgrywa istotną rolę w aktywizowaniu społeczności lokalnych zainteresowanych poprawą warunków kształcenia w szkołach, do których uczęszczają ich dzieci. Poprawa warunków i jakości kształcenia jest niezwykle ważnym - a właściwie kluczowym - czynnikiem wpływającym na rzecz wyrównywania szans oświatowych.

Sprawa małych szkół unaocznia równiez wagę zadania jakie staje przed wszystkimi, którzy na poziomie gminy odpowiadają za szkolnictwo. Zadanie to mozna sformułować prosto: zrobić wszystko by dzieci z gminy X otrzymały wykształcenie maksymalnie zbliżone do  tego jakie jest udziałem dzieci uczących się  w renomowanej szkole wielkomiejskiej.

Andrzej Janowski, 4.02.2009 r.

 

Wstecz